Endüstri 4.0: Marcegaglia’nın geleceğin akıllı fabrikası için sürekli gelişimi

5 Ekim 2020

Endüstri 4.0: Marcegaglia’nın geleceğin akıllı fabrikası için sürekli gelişimi

Her mekanizmanın inovasyon yoluyla şirketi geliştirmek için işbirliği yaptığı akıllı, dayanıklı ve entegre bir fabrika.

Bu sonuç, Marcegaglia’nın Cluster Fabbrica Intelligente tarafından düzenlenen, Pathfinder Cisco ile işbirliği ve Industria Italiana’nın desteğiyle organize edilen “Geleceğin Akıllı Fabrika Ağları – Telafi Fonu süresince 4.0’a İtalyan tutumu” webinarından sonra ortaya çıkan portresidir.

Marcegaglia grubunun konuşmacısı, ICT Network Altyapı Yöneticisi Livio Bonatti idi. “Şirketimiz 4.0 çeliğin gerçek bir öncüsü olarak kabul edilebilir: Bunun açık bir örneği, grubun en büyüğü olan Ravenna tesisinin tüm lojistik faaliyetidir. Limanın rıhtımı tamamen dijitalleştirildi ve tam wi-fi kapsamı sayesinde, operatörlerimiz gemilerin her türlü yükleme ve boşaltma faaliyetlerini tabletleri üzerinden takip edebiliyor. Ayrıca, bobinlerin bir üretim hattından diğerine taşınması için AGV sürücüsüz servis araçlarının kullanılmasıyla tesis içindeki lojistik otomatik hale getirildi. Ve bunlar, tedarik zincirimizde geliştirdiğimiz birçok ara bağlantı uygulamasından sadece ikisi.”

Bonatti, “Daha geniş bir bakışla” açıkladı.  “Akıllı Fabrikamızın dört temel unsurunu oluşturduğunu söyleyebiliriz: Fabrika Ağı, Fabrika Kablosuz, Fabrika Güvenlik ve IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti). Birincisi, bilgisayar güvenliğinin anahtar rol oynadığı endüstriyel ekipmanlarda fabrikaların ağ altyapısının birleştirilmesidir. Buna, VLAN’lara segmentasyon ve benzersiz bir IP adresleme planının uygulanması da ekleniyor. Bunun yerine kablosuz alanında Marcegaglia, altyapısını birleştirerek kritik tesis ağlarını 5GHz frekansına ayarladı ve tesis kablosuz ağlarını kurumsal ağa entegre etti. “

Bonatti, “Bu bağlamda güvenlik de bizim için çok önemli” diye devam etti: “Bu nedenle, tesislerden gelen akışları ve tüm BT altyapısına erişimi kontrol ederek tüm ekipman ve politikalarını merkezileştirdik. Son olarak, IoT söz konusu olduğunda, Forlì tesis hattında halihazırda çalışmakta olan ve grup içindeki tüm bilgi akışlarını daha yakından kontrol etmeyi mümkün kılacak bir veri çıkarma süreci başlattık.”

Bu teknolojik gelişmeler sayesinde Marcegaglia, 4.0 endüstrisinde de çelik endüstrisindeki lider konumunu teyit ediyor.

Contacts

MARCEGAGLIA TURKEY
Satış Ofisi

Acıbadem Mahallesi,
Çeçen Sokak 25,
A Kule Blok, D120, K23
34660 Üsküdar,
İstanbul • Türkiye
phone +90 216 510 3300
turkiye@marcegaglia.com

Subscribe to out Newsletter

Share on:

Comments are disabled.